Študentska revija Fakultete za humanistiko Univerze v Novi Gorici   » o reviji


Nazaj


Malta Program Mediterranean Imaginaries: Literature, Arts, Culture in vtisi

Avtorica članka: Manca Mušič  (iz številke 3, december 2018)

Od 25. marca do 9. aprila 2018 je v Valletti na Malti (Valletta Campus, Univerza na Malti) potekala pomladna šola, intenzivni 14-dnevni program Mediterranean Imaginaries: Literature, Arts, Culture, ki je del širšega projekta ERASMUS+ Strategic Partnerships for Higher Education. V projektu kot partnerica sodeluje tudi Univerza v Novi Gorici. Program, ki je sestavljen iz predavanj in seminarjev, magistrskim in doktorskim študentom ponuja tudi možnost pridobitve kreditnih točk. Letos so z Univerze v Novi Gorici na Malto odpotovale tri študentke: magistrska študentka Manca Mušič ter doktorski študentki Elisabetta Gustini in Nataša Henig Miščič. V programu je sodelovalo skupno sedem univerz: iz Slovenije, Italije, Velike Britanije, Malte, Portugalske in Tunizije. Več informacij o programu je na voljo prek spletne povezave: http://www.um.edu.mt/projects/mediterraneanimaginaries/.

Malta nas je dva tedna res prijetno vodila skozi tematiko mediteranske literature, kulture in umetnosti. Sklop treh otokov leži v sredini Mediterana in je bil zato odlična lokacija in metafora za sobivanje vseh kultur mediteranskega območja. Pomladna šola se je z dvema različnima sklopoma seminarjev dotaknila tako zahodnjaškega pogleda na Mediteran kot pogleda ljudi, ki temu območju pravijo dom.

V spominu so mi najbolj ostali pogovori, ki so jih govorci spodbudili med udeleženci po predavanjih. Ko smo sicer bili že vsi malce utrujeni od intenzivnega tempa, smo teme vseeno nadaljevali ob sprehodu po Valletti ali ob večerji. Predavanja so bila po mojem mnenju odlično izbrana in vesela sem bila, da so bili predstavljeni avtorji in umetniki, ki jih drugače ne bi spoznala. Navdušili sta me predavanji o portugalski umetnici Pauli Rego, ki s svojimi slikami pri opazovalcu ustvari res močna čustva, in o avtorju Joeju Saccu, literarnemu žurnalistu, ki zgodbe ljudi na vojnih območjih predstavlja s pomočjo grafičnega romana. Imeli smo tudi odlično priložnost, da smo poslušali malteško poezijo – tako v angleščini kot v malteščini.

Program je potekal izjemno intenzivno, a smo vseeno našli čas za potepanje po glavnem otoku. Med našim obiskom so potekale velikonočne svečanosti, od katerih smo si na veliki petek ogledali najstarejši pasijon v državi, in sicer v vasici Rabat, predmestju bivšega glavnega mesta Mdina. S trajektom smo se odpeljali tudi na Gozo, drugi največji otok, ki naj bi bil otok Ogigija iz Homerjeve Odiseje, kjer je nimfa Kalipso zadrževala Odiseja.

Malta me je s svojo edinstveno identiteto in mešano zgodovino res navdušila, pomladna šola pa prinesla veliko novih znanj ter novih prijateljstev; mediteranska imaginarnost je na koncu vendarle postala resničnost.

Slika

Manca Mušič, Elisabetta Gustini in Nataša Henig Miščič ter pridr. prof. dr. Leonora Flis (Foto: Spletna stran FH)

Slika

Skupinska fotografija udeležencev (Foto: Spletna stran FH)